Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 33,0380   33,0975
EURO 36,0984   36,1634
       
Özlü Sözler
Doğru düşünce olmadan doğru düşünce faaliyeti olmaz (Salih Mirzabeyoğlu)
Reklam
Kâzım Albayrak Ağabeyimiz İslâmî Hareketin Temellerini Anlattı

Büyük Doğu Akıncıları Derneği'nde (BDA) "Gölge'den Akıncı Güç'e İslâmî Hareketin Temelleri" başlıklı bir sohbet veren Aylık Baran Dergisi Yayın Kurulu Üyesi Kazım Albayrak, Türkiye'nin tarihsel süreç içerisinde bir kavşak noktasında olduğunu ve bu kavşağın özünün "İslamcı-Batıcı" hesaplaşması olduğunu ifade etti.

 

Albayrak, Necip Fazıl Kısakürek'in Türk düşünce tarihinde bu hesaplaşmanın önemli bir kilometre taşı olduğunu belirterek, Fazıl'ın "şeriattan kıl taaviz vermeden onu eşya ve hadiselere hakim kılmanın dünya görüşünü örgüleştirmiş adam" olduğunu vurguladı.

 

Albayrak konuşmasında, Osmanlı'nın çöküşünden Cumhuriyet'e uzanan süreçte yaşanan ahlaki ve kültürel düşüşe dikkat çekti. Bu düşüşün, Batılılaşma ve modernleşme adı altında öz değerlerden kopuşla başladığını ve günümüzde de devam eden bir hesaplaşmaya yol açtığını belirtti. Albayrak, tarihçilerin salt olayları sıralamak yerine bu düşüşün muhasebesini yapmaları gerektiğini vurgulayarak, "Beş asırlık tarihin muhasebesini bu şekilde muhasebe edecek. Yani burada bir ahlaki, kültürel bir düşüş var, bunu tespit edecek tarihçi. Fakat üzerinde durduğu şey şu savaş olmuş bu savaş olmuş." dedi. Albayrak, Salih Mirzabeyoğlu'nun İbda fikriyatının da bu hesaplaşma içerisinde konumlandığını söyledi. 

 

 

Albayrak, İslamcı-Batıcı hesaplaşmasının günümüzdeki yansımalarına da değindi. Türkiye'de 1980 öncesinden günümüze İslami hareketin aldığı yolu kronolojik olarak ele alan Albayrak, "Türkiye’de gelinen noktada İbda ve onun mensuplarının damgası açıktır" dedi. Albayrak'a göre, İslami hareketin günümüzdeki yükselişinin temelinde Gölge ve Akıncı Güç gibi dergi ve hareketlerin öncülüğü bulunmaktadır.

 

Albayrak konuşmasında, gençlerin İslami ilimlere yaklaşımına da dikkat çekti. Gençlere tavsiyelerde bulunan Albayrak, "irfansız ilim olmaz" diyerek eğitimin sadece bilgi yüklemekten ibaret olmadığını, hikmet ve irfan boyutunu da içermesi gerektiğini vurguladı. Albayrak'a göre, "hikmetsiz ilim" ve "veçdsiz ilim"den Allah'a sığınmak gerekir.

 

Albayrak, "Şeriat aşkı ve heyecanına sahip olmadan hayat hakkı yoktur bize." sözleriyle sohbetini sonlandırdı.

 

Albayrak'ın sohbeti, BDA üyeleri tarafından ilgiyle takip edildi. Sohbetin ardından Albayrak, İslami Hareketin Temelleri kitabını imzaladı.

 

Whatsapp Image 2024 05 19 At 12.32.15 (1)Whatsapp Image 2024 05 19 At 12.32.15Whatsapp Image 2024 05 19 At 12.32.15 (2)

EDİTÖR: Abdulkerim Kiracı

Haber ve Fotoğraflar:

https://www.barandergisi.net/su-an-tam-bir-islamci-batici-hesaplasmasinin-icerisindeyiz

Okunma Sayısı: 68


3.226.72.194
DİĞER HABERLER

Aidat Borcu Sorgulama
Duyurular

Edebiyatçı-yazar Zeynel Abidin Dânâlıoğlu'nun 20 Temmuz 2024 Cumartesi akşamı saat 20.30'da Büyük Doğu Akıncıları (BDA) Genel Merkezi'nde gerçekleştireceği "İDEOLOJİK FORMASYON VE EĞİTİM" konulu sohbete tüm kardeşlerimiz davetlidir.

Muhammed Demir hocamız riyâsetinde gerçekleştirilen Tahâvî Akîdesi derslerimiz bu cumartesi yine saat 19.30'da TAHÂVÎ ŞERHİ BÂBERTÎ TERCÜMESİ (İsmailağa Yayınları) eserinden devam edecektir. Dileyen kardeşlerimiz ücretsiz derslerimize iştirak edebilir.


İstanbul Hava Durumu
Dosya İndirme Panosu

Büyük Doğu Akıncıları Fikir Sanat Ve Dayanışma Derneği

© Copyright 2023  V4.4 Tüm Hakları Saklıdır. | Dernek Web Sitesi | Köy Web Sitesi


Top